Gra Miejska promująca rzemiosło

Aktualności

  • Dodano: 2023-04-19

Gra Miejska promująca rzemiosło


I Festiwal Rzemiosła, organizowany przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu oraz Pełnomocników WIR odbył się w dniu 17 kwietnia 2023 roku w czterech miastach Wielkopolski – w Poznaniu, Lesznie, Koninie i Wągrowcu.

W ramach Festiwalu Rzemiosła wokół leszczyńskiego rynku oraz w Zespole Szkół nr 4 w Lesznie zorganizowano stoiska promujące różne zawody, zakłady pracy oraz szkoły ponadpodstawowe.

Równocześnie odbywała się Gra Miejska "zaGRAjMY w RZEMIOSŁO". Wzięło w niej udział dziesięć drużyn z różnych szkół. W trakcie Gry zaprezentowano praktyczny aspekt pracy w zawodach kowal, mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, tapicer, cukiernik, piekarz, fotograf. Uczniowie wraz z opiekunami, kierując się otrzymaną mapką, chodzili po Lesznie szukając punktów, na których czekały na uczestników do wykonania zadania. Zadania były oceniane i punktowane. Zwyciężyła drużyna która uzyskała największą liczbą punktów i najkrótszy czas przejścia całej trasy.

Na każdym stanowisku uczniowie mogli dowiedzieć się o specyfice danego zawody, wykonać np. rozpoznać narzędzia kowalskie, napompować koło samochodu, wykonać na główce treningowej koczek na gumkę, wykonać guziki przy użyciu praski do obciągania guzików, wykonać chałkę, organoleptycznie rozpoznać surowce piekarnicze, zrobić zdjęcie legitymacyjne. 

Uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych mieli możliwość poznania zawodów rzemieślniczych, warunków pracy i rozważenia nauki zawodu w rzemieślniczym modelu kształcenia. Uczniowie mieli okazję z jednej strony do zapoznania się z różnorodnością zawodów, w ramach których realizowana jest nauka przez rzemiosło, a z drugiej strony poznanie szkół, gdzie odbywa się teoretyczne kształcenie.

Galeria

Najnowsze informacje

Biuro Cechu nieczynne

Dnia 28.05.2024 r. biuro Cechu będzie nieczynne z powodu udziału pracowników w grze terenowej "Odkryj śmigielskie...

Czytaj więcej

Wakacyjna edycja kursu pedagogicznego

Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu rozpoczęła zapisy na kolejną WAKACYJNĄ edycję kursu pedagogicznego dla...

Czytaj więcej

Msza święta w intencji Rzemiosła

W dniu 13.04.2024 r. o godzinie 10.00 w Kościele p.w. św. Andrzeja Boboli odbędzie się msza święta w intencji...

Czytaj więcej

FRYZJER - zmiana w egzaminach czeladniczych

Zmiana etapu praktycznego w zawodzie fryzjer. Nowa formuła egzaminu czeladniczego obowiązuje od 1 stycznia 2024 r.

Czytaj więcej

Boże Narodzenie 2023

Życzenia Świąteczne

Czytaj więcej